in

15 iluzji optycznych, na widok których Twój mózg dosłownie zwariuje

Niektórzy ludzie wręcz uwielbiają złudzenia optyczne, inni z kolei nie mogą się na nie patrzeć ani przez chwilę. Jedno jest pewne… potrafią nieźle namieszać w głowie. Dla tych, którzy zastanawiają się nad ich tajemniczością, przygotowaliśmy miłą niespodziankę.

Oto kilka z najlepszych iluzji optycznych jakie kiedykolwiek powstały. Przygotuj się zanim Twój mózg oszaleje na ich widok!

To złudzenie optyczne tworzy segmenty przypominające kształt spirali. Nic bardziej mylnego! Przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz, że to tylko okręgi.

Twórcą tego złudzenia optycznego jest niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus. Iluzja dotyczy wielkości okręgów. Wbrew pozorom dwa, pomarańczowe okręgi są identycznej wielkości. Jeden z nich otoczony został przez duże koła, podczas gdy obok drugiego znajdują się mniejsze, przez co środkowe koła wydają się być różnej wielkości.

Iluzja została wymyślona przez Karola Cochrana w 1966 roku. Nieprawidłowe połączenia między narożnikami sześcianu przyprawiają o zawroty głowy! Mamy jednak dla Ciebie dobrą radę. Nawet nie próbuj rozwikłać tajemnicy tego nierealistycznego rysunku.

W tym złudzeniu optycznym, równoległe linie przecinają liczne, ukośne, krótkie kreski, które wyglądają jakby się rozchodziły. Efekt ten, przypadkowo na wzorze tkaniny odkrył niemiecki fizyk Johann Zöllner w 1860 roku.

To złudzenie jako pierwszy przedstawił amerykański psycholog Joseph Jastrow. Wbrew pozorom te dwie figury są absolutnie identyczne! Zostały rozmieszczone w określony sposób, dlatego mamy wrażenie jakby były różnych wielkości.

Twórcą tej iluzji jest włoski psycholog Gaetano Kanizsa. Specjalne filtry zwane modelami mentalnymi sprawiają, że szereg figur geometrycznych tworzy w naszych głowach wizerunek jasnego, białego trójkąta znajdującego się pośrodku. Zwróć jednak uwagę, że ten trójkąt tak naprawdę… nie istnieje!

To klasyczne złudzenie optyczne jest dziełem Johanna Poggendorffa, niemieckiego fizyka. Naukowiec odkrył je na zdjęciu, które otrzymał od F. Zöllnera, słynnego astronoma. Czarna linia po lewej stronie wydaje się być kontynuacją niebieskiej linii. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej – wystarczy spojrzeć na obrazek po prawej. Co ciekawe, ten efekt optyczny nie został wyjaśniony do tej pory!

Blivet znany jako niemożliwy trójząb, jest klasycznym przykładem geometrycznego złudzenia optycznego. Nieważne jak bardzo się starasz, nie ma szans na zrozumienie tego rysunku. To po prostu niemożliwe!

Na pierwszy rzut oka, to złudzenie wydaje się być sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Szare prostokąty są dokładnie tego samego koloru! Wydają się wyglądać inaczej z powodu kontrastujących, sąsiednich kolorów – białego i czarnego.

Pewne kontrasty kolorów i kształy wzorów przedstawionych na rysunku sprawiają wrażenie, jakby statyczny obraz się poruszał.

Dodaj komentarz

Olej kokosowy wzmacnia włosy i skórę. Ale spadniesz z krzesła, kiedy dowiesz się o tym działaniu!

11 powodów, dlaczego powinieneś pić wodę z miedzianych naczyń. Będziesz zaskoczony!